Češi zatím nemají zájem o ekologické vytápění

Březen 1st, 2016

78397110Úsporné zářivky používá téměř 9 z 10 tuzemských domácností, zatímco ekologické vytápěcí systémy zná jenom třetina obyvatel České republiky. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění, který uskutečnila na vzorku 2 000 respondentů energetická společnost E.ON. Průzkum se zaměřil na úspory energie a chování spotřebitelů. Podle odborníků se Češi v případě šetrného topení obávají vysokých vstupních nákladů. Experti však upozorňují, že investice do ekologického vytápění bývá návratná také díky státnímu dotačnímu programu.

Moderní osvětlení upřednostňuje většina tuzemské populace napříč regiony i věkovými, příjmovými a vzdělanostními skupinami. Úsporné zářivky zná 89 %, považuje za užitečné 68 % a používá 81 % obyvatel České republiky. Zhruba desetina populace tedy nakoupila ekologické osvětlení navzdory často prezentovanému názoru, že lepší jsou staré wolframové žárovky, nadále prodávané některými obchodníky pod názvem „tepelné koule“.

Ekologické vytápění zná jen třetina obyvatel

Naproti tomu ekologické vytápěcí systémy zůstávají Čechům většinou neznámé. Například solární panely na ohřev vody zná 35 % obyvatel, za užitečné je považuje 20 % domácností, ale fakticky je používají pouze 3 % z nich. Více jsou tyto technologie zastoupeny v domácnostech vysokoškoláků, zejména pokud mají čistý měsíční příjem nad 30 000 Kč.

Výše uvedená data vyplývají z podrobného výzkumu, který připravila energetická společnost E.ON Energie, a.s., ve spolupráci s agenturou Ipsos. „Vybrali jsme reprezentativní vzorek populace ve věku 18 až 65 let. Strukturovaný dotazník vyplnilo celkem 2001 respondentů,“ říká Lenka Sazmová ze společnosti Ipsos s.r.o., která průzkum realizovala v závěru loňského roku.

Vyměnit staré žárovky stojí méně

Že nejsou solární systémy na ohřev vody a vytápění v populaci tolik známé, potvrzují i oslovení odborníci. „Pro část domácností s ústředním topením jsou ekologické typy vytápění z principu zapovězeny. U řady dalších domácností zase nepřicházely do úvahy kvůli vyšší pořizovací ceně. Oproti tomu vyměnit veškeré žárovky za úsporné zářivky je investice v řádech nízkých tisíců korun,“ vysvětluje Ivan Vinca, energetický specialista ze společnosti E.ON Energie, a.s.

S tímto názorem souhlasí také Martin Dutkiewič ze Sítě ekologických poraden (STEP): „Pořizovací náklady u solárních systémů na ohřev vody jsou mnohem vyšší než výměna žárovek v celém domě. Na druhou stranu se návratnost takovéto investice díky značným úsporám energií pohybuje v řádu několika let.“

I opatrnější odhady vyznívají poměrně optimisticky. „Bez dotace se solární ohřev může vyplatit například penzionu, který má velkou spotřebu teplé vody. Díky finanční podpoře z veřejného rozpočtu bývá investice návratná, i když slouží navíc ještě k mírnému přitápění v domě, který nemá okna orientovaná na jih nebo který nelze zateplit,“ říká Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt CZ.

Češi možná netuší, že mohou využít výhodnou dotaci

Možnost získat státní příspěvek na ekologické vytápění je přitom velmi aktuální. „Na solární vytápění a ohřev vody plynou dotace z programu Nová zelená úsporám, a to maximálně 50 tisíc Kč a 40 % celkových nákladů. Pořízení takového systému je z dnešního hlediska nejen ekologické, ale hlavně rozumné a ekonomicky výhodné,“ doplňuje Dutkiewič.

V případě, že domácnost stále používá k vytápění starý kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním, je aktuálně možné využít také takzvané kotlíkové dotace. Ty slibují příspěvek až 127 500 Kč, který lze využít na nákup nového kotle na plyn nebo biomasu. Pomoc s dotacemi přitom nabízí rovněž někteří další dodavatelé a energetičtí specialisté. „Našim zákazníkům pomůžeme vyřídit veškerou administrativu spojenou s žádostí o dotaci. Doporučíme také vhodného a prověřeného dodavatele pro montáž kotle. Stačí zavolat na bezplatnou telefonickou linku 800 77 33 22, kde také rádi poradíme s dalšími úsporami energií,“ vysvětluje Vladimír Vácha ze společnosti E.ON Energie.

 

O společnosti E.ON Energie, a.s.

Energetická společnost E.ON působí na českém trhu od roku 1998 a je významným dodavatelem energií českým zákazníkům. Aktuálně dodává elektřinu celkem 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobuje více než 220 000 zákazníků, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Jako významný dodavatel elektřiny a zemního plynu cítí energetická společnost E.ON velkou odpovědnost nejen za spolehlivé dodávky energie a kvalitní služby zákazníkům, ale také za životní prostředí kolem nás. Svým zákazníkům proto přináší řadu informací a služeb, které pomáhají šetřit přírodu a snižovat jejich spotřebu energií. Více informací o těchto aktivitách je možné najít na stránkách programu EkoBonus.cz na adrese www.ekobonus.cz.

O společnosti Ipsos s.r.o.

Ipsos je nezávislá společnost, která se řadí mezi přední globální výzkumné agentury. Na trhu působí více než 40 let a má pobočky v 87 zemích světa. Chce posunout výzkum na pozici jednoho z klíčových zdrojů k porozumění moderní společnosti a ekonomice.

O Síti ekologických poraden (STEP)

Síť ekologických poraden České republiky (STEP) byla založena v září roku 1997. Těžiště činnosti ekologických poraden je preventivní péče o životní prostředí a snaha o podporu spolupráce a komunikace mezi rozhodujícími sektory ve společnosti – samosprávou, státní správou, vědeckým výzkumem, veřejností a podnikatelskou sférou.

O společnosti EkoWATT CZ s.r.o.

EkoWATT CZ je přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí. Založena byla v roce 1990 jako nevládní nezisková organizace (občanské sdružení). Za dobu svého fungování se EkoWATT vyvinul v profesionální poradenskou a expertní společnost, jejíž výsledky jsou oceňovány v českém i mezinárodním měřítku.

Be Sociable, Share!

Tags: ,

Přidejte komentář

Rubrika: Moje domácnost